Jak souvisí nedostatek železa u matky s nízkou tvorbou mléka

Mateřské mléko považujeme za obrovský zázrak přírody. Z pohledu vědy se však jedná o fyziologický proces, který ve velké míře závisí na zdraví matky. Přestože se v tomto tématu nejčastěji skloňuje pojem hormonální regulace, významnou roli zde hraje i výživa matky a dostatek železa v jejím organismu.

 

 Jak souvisí nedostatek železa u matky s nízkou tvorbou mléka

 

Jelikož mnohé maminky si vůbec neuvědomují, že právě nízká hladina železa v jejich těle může negativně ovlivnit tvorbu mléka, řekněme si o tom víc.

Proč je železo během kojení tak důležité?

Železo je esenciální prvek potřebný pro tvorbu hemoglobinu – bílkoviny, která v našem těle přenáší kyslík. Během těhotenství se potřeba železa asi dvojnásobně zvyšuje, aby se pokryly nároky vyvíjejícího se plodu i samotné matky. Tělo matky využívá zvýšeného množství železa například k tvorbě nové krve pro děťátko.

Ale ani po porodu potřeba železa neklesá - organismus matky pokračuje v jeho intenzivním využívání zejména během kojení.

Jak ovlivňuje nedostatek železa tvorbu mléka?

Anémie z nedostatku železa je nejčastějším výživovým deficitem u žen v plodném věku. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) postihuje anémie až 38 % těhotných žen celosvětově. Těhotné ženy by si proto měly všímat příznaků jako nadměrná únava, vypadávání vlasů či lámání nehtů, podrážděnost a závratě a nepodceňovat je.

Toto všechno jsou totiž stavy, které mohou matce velmi ztížit pravidelné kojení. Mezi železem a hormonem prolaktinem, který je klíčový pro produkci mléka, existuje i přímé spojení.

Podle studie publikované v International Breastfeeding Journal má právě nedostatek železa negativní vliv na hladinu prolaktinu, což může vést k nízké tvorbě mléka a kratšímu trvání kojení.

Jinými slovy – anémie u kojících žen snižuje nejen energii matky, ale také schopnost jejího těla produkovat mléko.

Kdo je nejvíce ohrožen nedostatkem železa?

Je to skutečně tak, že některé skupiny matek mají vyšší riziko vzniku anémie? Ano, je - mezi tyto rizikové skupiny patří zejména:

  • ženy s výraznou ztrátou krve při porodu (včetně císařského řezu),
  • maminky s vícečetným těhotenstvím,
  • vegetariánky a veganky,
  • ženy s nízkým příjmem železa ve stravě nebo s poruchami vstřebávání živin.

Mezi typické příznaky nedostatku železa patří již zmiňovaná bledost, únava, slabost, vypadávání vlasů, lámavé nehty a zhoršená koncentrace.

 

 Jak doplnit železo během těhotenství a kojení

 

Jak doplnit železo během těhotenství a kojení?

Náš organismus získává železo z potravy, kde se vyskytuje ve dvou formách. Jedná se o železo hemové v živočišné potravě a nehémové v potravě rostlinného původu. Nejlépe vstřebatelné je železo hemové - do těla se dostane 10 - 30% množství obsaženého v potravě, přičemž jeho absorpci jen málo ovlivňuje složení potravy.

Absorpci obou forem tohoto minerálu výrazně zvyšuje konzumace červeného masa, ryb a mořských plodů, které je však během těhotenství vhodné konzumovat s mírou. Vysoký podíl železa dále najdeme ve vnitřnostech (které se však během těhotenství nedoporučují), špenátu, luštěninách, brokolici, ale bohatým zdrojem železa je i quinoa, dýňová semínka či tofu a čokoláda.

Hladina železa se těhotným ženám zjišťuje z krevního testu a při nedostatečných hodnotách lékař obvykle doporučí minerál doplňovat prostřednictvím výživových doplňků pro maminky.

Zkuste BlueIron těhotenství – šetrný doplněk železa pro těhotné a maminky

Ne všechny doplňky železa jsou však stejně účinné a dobře snášeny a je všeobecně známo, že mnohé klasické formy železa způsobují zažívací potíže – zácpu, nevolnost nebo bolesti žaludku.

BLUEIRON těhotenství obsahuje vysokou dávku železa a kyseliny listové, která je důležitá při tvorbě zárodečných tkání v těhotenství a podporuje normální vývoj nervového systému budoucího dítěte.

Železo obsažené v produktu BLUEIRON těhotenství se lehce vstřebává, nedráždí žaludek, výborně chutná a dá se kombinovat s jakýmkoli jídlem, což těhotným ženám výrazně usnadňuje jeho užívání.

Každá chutná lžička doplňku stravy BLUEIRON těhotenství obsahuje kromě železa a kyseliny listové také vitamíny C a B12. Vitamin C zvyšuje vstřebatelnost železa a podporuje imunitní systém a vitamín B12 je důležitý pro správnou funkci krvetvorby.

Maminky, myslete na sebe, abyste mohli kojit naplno

Kojení je krásná, ale také náročná fáze života. Pokud cítíte vyčerpání, máte nízkou tvorbu mléka nebo se u vás objevují příznaky anémie, nechte si zkontrolovat hladinu železa. Možná právě doplnění správného doplňku výživy vám i vašemu děťátku pomůže.

Foto: Pexels
Text: Avita